Devon, Cornwall and South West Beagle Society

kennel_club_logo Facebook circle blue small logo

Open Show Results 2017 - Andrea Keepence - Keyte

Please click here for Critque

MPD: 2,0abs

1st: Davies' Barrvale Flashman

2nd: Sparey's Trackfoot Golden Arrow

 

 

 

PD: 3, 0abs

1st: Wright and Mitchell's Huntshill Tornado

2nd: Walden's Nedlaw Trumpeter

3rd: Sparey's Trackfoot Golden Arrow

 

 

 

 

JD: 2, 0abs

1st: Kingsland's Redcap Drumstick

2nd: Sparey's Trackfoot Golden Arrow

 

 

 

 

ND: 3, 0abs

1st:  Davies' Barrvale Flashman

2nd: Walden's Nedlaw Trumpeter

3rd: Sparey's Trackfoot Golden Arrow

 

 

 

GD: 3, 0abs

1st: Kingsland's Redcap Drumstick

2nd: Wright and Mitchell's Huntshill Tornado

3rd: Ryan's Aweridge Waterbuck

 

 

 

PGD: 2, 0abs

1st: Walden's Nedlaw Quincy

2nd: Chapman's Dialynne Solace at Gemark

 

 

 

 

LD: 3, 1abs

1st: Kingsland's Redcap The Patriot

2nd:Barrow's Meganjin Muckle Flugga

 

 

 

 

OD: 2, 1abs

1st: Walden and Thornton's Nedlaw Benedict with Maplelayne JW

 

 

 

 

 

 

VD: 2, 1abs

1st: Davies' Ch Barrvale Overture

 

 

 

 

 

Best Dog - Walden and Thornton's Nedlaw Benedict with Maplelayne JW

 

Reserve Best Dog - Kingsland's Redcap Drumstick

 

Best Puppy Dog - Wright and Mitchell's Huntshill Tornado

 

Best Veteran Dog - Davies' Ch Barrvale Overture

Best Dog Line Up

MPB: 1, 0Aabs

1st: Firth's Nictoney Upbeat

 

 

 

 

 

PB: 5, 0abs

1st: Kingsland's Redcap Amelia Earhart

2nd: Wright and Mitchell's Huntshill Teasel

3rd: Precey's Detrick Once in a Blue Moon

RES: Firth's Nictoney Upsydaisy

VHC: Alvis's Emorlan Viennese Waltz  

 

 

JB: 4, 1abs

1st: Laughton's Redcap Sherbert Pips for Brimbleway

2nd: Wright and Mitchell's Huntshill Teasel

3rd: Kingsland's Redcap Cleopatra

 

 

 

NB: 3, 1abs

1st: Firth's Nictoney Upsydaisy

2nd: Alvis's Emorlan Viennese Waltz  

 

 

 

 

GB: 8, 2abs

1st: Brown's Raimex Reed Bunting

2nd: Scarlett's Rossut Trendy at Michelroy

3rd: Warner's Aweridge Watercolour JW

RES: Laughton's Brimblewat Beaufoot Bloom

VHC: Barrow's Timamso Magic Flute at Meganjin

 

 

PGB: 7, 3abs

1st: Brown's Raimex Reed Bunting

2nd: Walden's Nedlaw Queen of Hearts

3rd: Webster's Moonjoon Lily of the Valley's for Houndcoast

RES: Chapman's Gemark Siren

 

LB: 6, 3abs

1st: Wright and Mitchell's Huntshill Starstruck

2nd: Firth's Nictony Polyanna

3rd: Barrow's Meganjin Eriskay

 

 

 

 

OB: 5, 1abs

1st: Wright and Mitchell's Barrvale Ursa at Huntshill

2nd: Precey's Stompasture Trump Card over Detrick

3rd: Firth's Rossut Volley at Nictoney

RES: Barrow's Timamso Beachcomber

 

 

VB: 10, 2abs

1st: Conway's Barterhound Begonia at Bedeway

2nd: Brown's Raimex Rowanberry

3rd: Webster's Moonjoon Sweet Nothings SH.Cm

RES: Ryan's Aweridge Racquet RL2

VHC: Kingsland's Shercroft Opera by Redcap JW

 

 

 

Best Bitch - Brown's Raimex Reed Bunting

 

Reserve Best Bitch - Laughton's Redcap Sherbet Pips at Brimbleway

 

Best Puppy Bitch - Kingsland's Redcap Ameila Earhart

 

Best Veteran Bitch - Conway's Barterhound Begonia at Bedeway

Best Bitch Line Up

BEST IN SHOW

Walden and Thornton's Nedlaw Benedict with Maplelayne JW

 

RESERVE BEST IN SHOW

Brown's Raimex Reed Bunting

 

BEST PUPPY IN SHOW

Kingsland's Redcap Ameila Earhart

 

RESERVE BEST PUPPY IN SHOW

Kingsland's Redcap Drumstick

 

BEST VETERAN IN SHOW

Davies' CH Barrvale Overture

 

RESERVE BET VETERAN IN SHOW

Conway's Barterhound Begonia at Bedeway

BIS 1

BEST ADULT HANDLER - SAMANTHA WEBSTER

( Judge Rena Barrow - Meganjin )

Best Handler